Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


82-letni Kazimierz Górski jest twórcą największych

poniedziałek, 24 listopada 2003

82-letni Kazimierz Górski jest twórcą największych dotychczasowych sukcesów polskiej piłki - prowadzone przez niego reprezentacje Polski zdobyły olimpijskie złoto i srebro olimpijskie oraz zajęły trzecie miejsce mistrzostw świata.

Kazimierz Górski urodził się 2 marca 1921 roku we Lwowie. Tam zaczynał grać w piłkę nożną na pozycji napastnika - w RKS Lwów występował do wybuchu wojny, potem był zawodnikiem Spartaka Lwów i Dynama.

W 1944 roku zgłosił się do wojska na ochotnika i poszedł na front. W mundurze dotarł do stolicy i tu pozostał.

Od 1945 do 1953 był piłkarzem Legii Warszawa (wówczas CWKS Legia). Reprezentował barwy narodowe w meczu z Danią w Kopenhadze (0:8) w 1948 roku. Miał pseudonim boiskowy "Sarenka”.

Po zakończeniu kariery piłkarza, Kazimierz Górski zajął się pracą szkoleniową w warszawskim klubie. Był asystentem trenera Wacława Kuchara i Węgra Janosa Steinera. Następnie samodzielnie trenował stołeczny Marymont, Gwardię Warszawa i Lubliniankę.

Od 1956 był szkoleniowcem Polskiego Związku Piłki Nożnej, zajmując się przez dwa lata reprezentacją juniorów. W latach 1966-1970 pracował z reprezentacją młodzieżową do lat 23, z którą osiągnął spore sukcesy. Właśnie z niej wywodzili się późniejsi medaliści igrzysk olimpijskich (1972) i mistrzostw świata (1974).

Na rok przed igrzyskami olimpijskimi w 1972 roku, Kazimierz Górski został trenerem pierwszej reprezentacji Polski. W swoim debiutanckim meczu na trenerskie ławce reprezentacji Polski - w meczu ze Szwajcarią w Lozannie, rozegranym 5 maja 1971 roku biało-czerwoni wygrali 4:2.

Podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku Orły Górskiego sięgnęły po najcenniejsze w historii polskiego futbolu laury - złoty medal olimpijski. Dwa lata później reprezentacja pod wodzą Górskiego wywalczyła trzecie miejsce w finałach mistrzostw świata w Niemczech. Po kolejnych dwóch latach przyszedł kolejny sukces - srebrny medal igrzysk w Montrealu.

Zespół Górskiego w latach 1971-76 rozegrał 73 oficjalne mecze. Wygrał 45, 12 zremisował, a 16 przegrał.

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie

Kolejnym etapem kariery Górskiego była praca trenerska w greckich klubach - Panathinaikosie Ateny, Kastorii, Olympiakosie Pireus (1977-81). W 1981 roku wrócił do Polski i przez dwa lata był trenerem Legii Warszawa. Potem ponownie wyjechał do Grecji i został szkoleniowcem w Ethnikosie i znów w Panathinaikosie (1983- 86), z którymi zdobywał tytuły mistrzowskie i puchary kraju.

Po zakończeniu kariery trenerskiej i powrocie do Polski od 1986 roku zasiadał we władzach PZPN. Najpierw był doradcą prezesa związku, a w 1987 roku został wiceprezesem PZPN. W latach 1991-95 pełnił funkcję prezesa, a od 3 lipca 1995 roku jest prezesem honorowym PZPN.

W 1996 roku za wybitne zasługi w działalności na rzecz kultury fizycznej został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

- Cóż wart jest generał bez armii. Bez tej armii, bez tych wspaniałych piłkarzy może i mnie by tu nie było - powiedział wówczas skromnie legendarny trener. W 2001 roku Górski został udekorowany najwyższym odznaczeniem Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA). Z rąk Josepha Blattera otrzymał w Zurychu Złoty Medal Zasługi FIFA. Przed nim zaszczytu tego dostąpiło 40 osób - koronowane głowy, politycy, sławni piłkarze.

"Medal of Merit” przyjmował z rąk prezydenta FIFA w obecności futbolowych sław - Michela Platiniego, Johanna Cruyffa, Franza Beckenbauera, Eusebio, Hugo Sancheza, Bobby Charltona, Zbigniewa Bońka, Grzegorza Laty.

- Podziwialiśmy naszego "profesora” i zastanawialiśmy się często nad jego zdumiewającym talentem. Będąc człowiekiem o gołębim sercu umiał prowadzić swoją grupę z żelazną konsekwencją i utrzymywać wzorową dyscyplinę - mówi o latach współpracy z trenerem Górskim jego były podopieczny Włodzimierz Lubański. W 2001 roku Kazimierz Górski został odznaczony także przez dzieci - medalem im. dr. Henryka Jordana, przyznawanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Uroczystość odbyła się wtedy w łódzkiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, której jest patronem.

Szkołę imienia najsłynniejszego polskiego trenera piłkarskiego ozdobiła nie tylko pamiątkowa tablica z jego wizerunkiem, ale i cytat jednego z powiedzonek, z których słynie - "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie”.

TYP

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.