>> Strona główna
SYLWETKA
>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz
POSCRIPTUM
>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki
W NASZYCH OCZACH
>> Fotografie
>> Wywiady
>> Artykuły
>> Księga gości
>> Kontakt
|
|
Doktor Kazimierz Górski
niedziela, 23 listopada 203
Tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku przyznano w poniedziałek legendarnemu trenerowi piłkarskiej reprezentacji Polski, Kazimierzowi Górskiemu. - To jeden z najważniejszych dni w moim życiu. Jest ukoronowaniem pewnej działalności. Mam satysfakcję, jest mi przyjemnie, że w mojej osobie została wyróżniona cała piłka nożna, zawodnicy, trenerzy, działacze i sędziowie. Tak to przyjmuję. (...) Jestem już na finiszu sportowej drogi, ale nie pasuję. Staram się być aktywny, mam rozliczne plany i dopóki będę obecny na sportowych arenach, powtarzać będę niezmiennie, za wielkim pisarzem Albertem Camusem, "wszystko, co wiem o moralności i obowiązkach człowieka, zawdzięczam grze w piłkę" - powiedział dziennikarzom trener Górski.
Gośćmi uroczystości byli m.in. prezes PZPN Michał Listkiewicz, trenerzy - Jerzy Engel, Paweł Janas, Antoni Piechniczek, Andrzej Strejlau, Edward Klejndinst oraz byli piłkarze - Władysław Żmuda, Dariusz Dziekanowski, Stefan Majewski, Lesław Ćmikiewicz.
- Cieszę się, że to dostrzeżono. Jest to człowiek, któremu absolutnie ten doktorat, jak nikomu innemu z naszej dyscypliny sportu, się należy - dodał Jerzy Engel.
Poza Górskim, doktoratem honoris causa wyróżniony też został wieloletni rektor gdańskiej uczelni sportowej profesor Janusz Czerwiński. W podzięce za wyróżnienie Czerwiński wygłosił wykład o masowości współczesnego sportu. - U podłoża tego fenomenu tkwi coraz to większe zainteresowanie, które przybiera szczególny wymiar w okresie wielkich imprez - takich jak igrzyska olimpijskie, czy mistrzostwa świata. Bierna forma udziału w konfrontacji najwybitniejszych sportowców nie zawsze przekłada się jednak na czynny udział w życiu sportowym. Jest to poważny problem, którego pokonanie, nie jest możliwe bez konsekwentnego realizowania polityki szerzenia kultury fizycznej w danym kraju i środowisku - powiedział były rektor AWFiS w Gdańsku.
http://ww2.tvp.pl
|
|