Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Kazimierz Górski, piłka nożna - Zeszyt 8

sobota, 28 maja 2008 r.

Trener Tysiąclecia, symbol polskiej piłki nożnej, twórca jej największych sukcesów - Kazimierz Górski to człowiek, którego znają wszyscy. To także mistrz i wicemistrz olimpijski.

Zobacz powiekszenie


W tym odcinku mówić będziemy o futbolu i wspaniałych piłkarzach Kazimierza Górskiego. Niekoniecznie jednak o powszechnie znanych meczach Złotej Jedenastki na mistrzostwach świata, których wyniki pewnie każdy kibic jest w stanie wyrecytować z pamięci. Zajmiemy się przede wszystkim startem polskich piłkarzy na igrzyskach olimpijskich.

W czasach, gdy na igrzyskach mogli startować tylko amatorzy, olimpijskie występy piłkarzy przez wielu nie były traktowane serio. Polska drużyna, którą wystawialiśmy na igrzyskach, była jednak równie mocna, jak ta na mundialu. To właśnie Polska w 1972 r. i 1974 r. udowodniła, że zespół, który odnosi sukces olimpijski, liczyć się będzie także podczas mistrzostw świata.

Urodzony 2 marca 1921 r. we Lwowie trener Kazimierz Górski doprowadził Polskę na szczyt olimpijski. Jego piłkarze byli pierwszymi polskimi przedstawicielami gier zespołowych, którzy sięgnęli po złoto.

Tym razem przeniesiemy się do czasów, gdy "polska piłka nożna" znaczyło "zwycięstwo", ale także do czasów, gdy srebrny medal olimpijski traktowany był jako klęska. Spotkamy się nie tylko z piłkarzami trenera Kazimierza Górskiego, lecz również z uczestnikami innych olimpijskich turniejów piłkarskich - od igrzysk w 1924 r.w Paryżu aż po drużynę Janusza Wójcika z igrzysk w Barcelonie w 1992 r.

źródło: sport.pl

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.