Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


"Narodowy" imienia Kazimierza Górskiego. "To doniosła chwila"

 

czwartek, 28 czerwca 2012 r.

Sejm przez aklamację przyjął w czwartek uchwałę o nadaniu Stadionowi Narodowemu w Warszawie imienia legendarnego trenera polskiej reprezentacji piłki nożnej Kazimierza Górskiego. Uchwałę przygotowała sejmowa komisja kultury fizycznej i sportu. - Dożyliśmy doniosłej chwili - przyznał jeden z "Orłów" Górskiego, Lesław Ćmikiewicz.

"Sejm, wyrażając wdzięczność i szacunek Kazimierzowi Górskiemu, najwybitniejszemu trenerowi w historii poslkiej piłki nożnej, wnioskuje o nazwanie jego imieniem Stadionu Narodowego w Warszawe" - głosi uchwała.

 

- Kiedy w Warszawie rozgrywany jest ostatni mecz Euro 2012, to dobry czas, by uhonorować najwybitniejszego polskiego trenera w historii - mówił szef komisji sportu Ireneusz Raś (PO), prezentując uchwałę.

Parlamentarzyści przyjęli uchwałę oklaskami i owacją na stojąco.

Na sejmowej galerii byli m.in. piłkarze z drużyny Górskiego Henryk Kasperczak i Lesław Ćmikiewicz oraz syn Górskiego, Dariusz.

"Tęsknimy za nim"

Ćmikiewicz, który był pomocnikiem w kadrze Kazimierza Górskiego przyznał, że nadanie "Narodowemu" imienia trenera jest "doniosłą chwilą". Jak przypomniał, przyczyniło się do tego m.in.  Stowarzyszenie "Orły Górskiego", ale też zawodnicy, którzy wyszli z inicjatywą nazwania stadionu imieniem trenera.

- Dożyliśmy doniosłej chwili. Jesteśmy wdzięczni trenerowi Górskiemu - to wyraz szacunku dla jego pamięci i dokonań. Myślę, że - zwłaszcza teraz po Euro - brakuje nam człowieka, który zmieniłby oblicze polskiej piłki i opinię o niej. Tęsknimy za nim - powiedział Ćmikiewicz.

Od targu do piłkarskiej areny

Stadion Narodowy powstał w niecce Stadionu Dziesięciolecia zbudowanego na warszawski Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 roku. Pierwsze prace budowlane zaczęły się we wrześniu 2008 roku, a zakończyły się 30 listopada 2011.

 

Koszt inwestycji to blisko 2 miliardy złotych. 16 grudnia stadion otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Warszawski obiekt może pomieścić 58 tys. widzów i stanowi największą arenę budowaną w Polsce na Euro 2012. Na Stadionie Narodowym rozegrane były trzy spotkania fazy grupowej (w tym mecz otwarcia), ćwierćfinał, a w czwartek półfinał turnieju zagrają na nim Niemcy i Włosi.

Ze względu na wysokie koszty utrzymania Stadionu Narodowego jego operator - Narodowe Centrum Sportu szuka sponsora, który za umieszczenie nazwy pokrywałby część wydatków.

Piłkarz, trener, działacz

Kazimierz Górski był polskim trenerem i działaczem piłkarskim, w młodości sam grał w piłkę nożną na pozycji napastnika. W latach 1970-1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, którą doprowadził do zwycięstwa w Igrzyskach Olimpijskich w 1972 r. oraz finału Igrzysk Olimpijskich w 1976 roku, a także srebrnego medalu (III miejsce) na mistrzostwach Świata w piłce nożnej w 1974 roku.

Od 1986 roku zasiadał we władzach PZPN - w latach 1991-1995 był prezesem zwiąku. W plebiscycie "Piłki Nożnej" uznany został za najlepszego polskiego trenera w XX wieku. Zmarł 23 maja 2006 roku w Warszawie.

źródło: tvn24.pl

 

 

 

 

 

Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.