Piłka jest okrągła a bramki są dwie.

>> Strona główna

SYLWETKA

>> Dziecięce lata
>> Grać? Nie grać?
>> Powojenne lata
>> Trener Orłów
>> Nowe Wyzwania
>> Czasy wielkich zmian
>> Ambasador futbolu
>> Ostatni mecz

POSCRIPTUM

>> Wydarzenia
>> im. Kazimierza Górskiego
>> Księgarnia
>> Linki

W NASZYCH OCZACH

>> Fotografie

>> Wywiady
>> Artykuły

>> Księga gości

>> Kontakt

 


Odeszli na zawsze...

sobota, 28 października

Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Każdego roku żegnamy na zawsze wybitnych i mniej znanych - sportowców, trenerów, działaczy, dziennikarzy. W ostatnich 12 miesiącach odeszli na zawsze m.in.: Teresa Ciepły, Kazimierz Górski, Kazimierz Lipień, Mieczysław Nowak, Ireneusz Paliński

W listopadzie 2005 roku zmarł w Nowym Jorku w wieku 56 lat Kazimierz Lipień, jeden z najsłynniejszych polskich zapaśników stylu klasycznego, wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i kraju. W tym samym miesiącu ponad dwuletnią walkę z rakiem przegrała 49-letnia mieszkanka Jelcza-Laskowice, zawodniczka AZS AWF Wrocław Barbara Szlachetka, najlepsza polska ultramaratonka, rekordzistka kraju we wszystkich biegach wielogodzinnych.

Z końcem stycznia na wieczną wachtę odszedł w wieku 78 lat kapitan Ludomir Mączka. Legendarny żeglarz ponad 30 lat spędził na jachtach, pokonując około 170 tysięcy mil morskich.

W marcu zmarli Teresa Ciepły i Roman Ogaza. Wybitna lekkoatletka, trzykrotna medalistka olimpijska, rekordzistka świata i Europy Teresa Ciepły miała 68 lat. W 1997 roku została honorową obywatelką Bydgoszczy, miasta w którym osiadła w 1961 roku, po wyjściu za mąż za reprezentanta kraju w rzucie młotem Olgierda Ciepłego.

Roman Ogaza zmarł we francuskim Forbach koło Metz w wieku 53 lat. Były napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski w drużynie narodowej rozegrał 21 meczów i strzelił sześć bramek. W Montrealu (1976) zdobył srebrny medal olimpijski.

W kwietniu, w wieku 69 lat, odszedł na zawsze po długiej chorobie Wacław Latocha, dwukrotny olimpijczyk (1964 i 1968), jeden z najlepszych w historii polskich kolarzy torowych, pierwszy Polak, który zdobył medal mistrzostw świata (srebrny w wyścigu na 1 km w 1967 r). Całe życie związany był z Łodzią i miejscowymi klubami.

23 maja po długiej i ciężkiej chorobie, w wieku 85 lat zmarł Kazimierz Górski, najwybitniejszy trener w historii polskiej piłki nożnej. W 1974 roku prowadzona przez niego reprezentacja zdobyła brązowy medal mistrzostw świata. Jego podopieczni sięgnęli również po złoty i srebrny medal olimpijski.

- Każda śmierć jest przedwczesna. Odszedł od nas człowiek, który w ostatnich kilkunastu latach dostarczył nam wiele satysfakcji i radości - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas mszy świętej żałobnej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

W maju i lipcu sportowa Polska pożegnała dwóch wybitnych ciężarowców - Mieczysława Nowaka oraz Ireneusza Palińskiego.

Mieczysław Nowak, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Tokio (1964), zmarł w wieku 69 lat w Nowym Dworze Gdańskim. Starszy od niego o pięć lat Ireneusz Paliński zdobył złoty medal olimpijski w Rzymie (1960) i brązowy w Tokio, a ponadto sześć medali mistrzostw świata - złoty (1961), cztery srebrne (1959, 1962, 1963, 1966) i brązowy (1958) oraz osiem medali mistrzostw Europy.

Pod koniec września, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł były prezes Polskiego Związku Bokserskiego Jacek Wasilewski. Żył 77 lat. Był wybitnym prawnikiem, wieloletnim działaczem społecznym, przez niemal pół wieku pełnił wiele funkcji w PZB.

Święto Zmarłych jest zachętą do zadumy, do przemyśleń o przemijającej historii, którą warto utrwalać dla potomnych, kultywując pamięć o tych, co odeszli na zawsze. Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim.

Odeszli w ostatnich 12 miesiącach:

Polska:

LISTOPAD 2005

Kazimierz LIPIEŃ (jeden z najsłynniejszych zapaśników stylu klasycznego, wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata, Europy i Polski)

Barbara SZLACHETKA (rekordzistka kraju we wszystkich biegach wielogodzinnych)

STYCZEŃ 2006

Ludomir MĄCZKA (legendarny żeglarz, ponad 30 lat spędził na jachtach, pokonując ok. 170 tysięcy mil morskich, zasłynął przede wszystkim z rejsów jachtem "Maria")

MARZEC

Roman OGAZA (srebrny medalista olimpijski, były napastnik piłkarskiej reprezentacji Polski, w drużynie narodowej rozegrał 21 meczów, zdobył sześć goli)

Teresa CIEPŁY (wybitna lekkoatletka, trzykrotna medalistka olimpijska, rekordzistka świata i Europy)

KWIECIEŃ

Wacław LATOCHA (jeden z najlepszych w historii polskich kolarzy torowych, pierwszy Polak, który zdobył medal mistrzostw świata)

MAJ

Mieczysław NOWAK (trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista igrzysk w Tokio w podnoszeniu ciężarów)

Kazimierz GÓRSKI (najwybitniejszy trener w historii polskiej piłki nożnej; w 1974 roku prowadzona przez niego reprezentacja zdobyła brązowy medal mistrzostw świata; jego podopieczni sięgnęli również po złoty i srebrny medal olimpijski)

LIPIEC

Ireneusz PALIŃSKI (czołowy ciężarowiec lat 50. i 60., złoty medalista olimpijski igrzysk w Rzymie, brązowym w Tokio)

WRZESIEŃ

Jacek WASILEWSKI (były prezes Polskiego Związku Bokserskiego, wieloletni działacz społeczne, przez niemal pół wieku pełnił wiele funkcji w PZB)

Świat:

LISTOPAD 2005

Peter MUELLER (jeden z najlepszych skoczków narciarskich Austrii w latach 1956-1966, dziewięć razy startował w Turnieju Czterech Skoczni)

George BEST (legendarny piłkarz Manchesteru United, reprezentant Irlandii Płn.)

Richard BURNS (34 lata, mistrz świata w rajdach samochodowych z 2001 roku)

GRUDZIEŃ 2005

Lajos BAROTI (legendarny trener piłkarski, prowadził reprezentację Węgier w czterech mistrzostwach świata)

Wiaczesław PŁATONOW (66 lat, jeden z najlepszych trenerów w historii siatkówki, selekcjoner reprezentacji siatkarzy Związku Radzieckiego. Jego podopieczni sześć razy zdobyli tytuł mistrzów Europy, dwa razy mistrzostwo świata i trzykrotnie Puchar Świata)

STYCZEŃ 2006

Andy CALDECOTT (australijski motocyklista, zginął na trasie Rajdu Dakar)

Savino GUGLIELMETTI (włoski gimnastyk, najstarszy mistrz olimpijski, zmarł w wieku 94 lat, zdobył dwa złote medale w Los Angeles w 1932 roku, startował też cztery lata później w igrzyskach w Berlinie, a także w pierwszych powojennych, w Londynie w 1948 roku)

LUTY

Matti SALMENKYLLAE (fiński dziennikarz, jeden z najwybitniejszych działaczy Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej - AIPS)

Angelica ROZEANU (legendarna rumuńska tenisistka stołowa, miała w dorobku siedemnaście tytułów mistrzyni świata)

MARZEC

Istvan GYULAI (węgierski lekkoatleta; w młodości biegał na 400 m, później był dziennikarzem sportowym i działaczem. Od 1984 do 2001 roku członek Rady IAAF, a od 1991 roku jej sekretarz generalny)

KWIECIEŃ

Tele SANTANA, właściwie Tele Santana da Silva (jeden z najwybitniejszych trenerów piłkarskich Brazylii, prowadził reprezentację Brazylii podczas mistrzostw świata 1982 i 1986 r.)

MAJ

Floyd PATTERSON (71 lat, słynny bokser zawodowy. W 1952 roku w Helsinkach zdobył złoty medal olimpijski w wadze średniej, a cztery lata później został najmłodszym, 21-letnim mistrzem świata zawodowców w wadze ciężkiej)

LIPIEC

Gert FREDRIKSSON (szwedzki kajakarz, sześciokrotny mistrz olimpijski)

Antonin KASPER (43 lata, jeden z najlepszych czeskich żużlowców w historii. Był wielokrotnym mistrzem Czechosłowacji, a później Czech)

SIERPIEŃ

Mervyn Thomas WOOD (legendarny wioślarz australijski, trzykrotny medalista olimpijski)

Walter STEFFENS (najstarszy - 97 lat - niemiecki mistrz olimpijski, zdobywca złotego medalu igrzysk w Berlinie w 1936 roku w gimnastyce)

PAŹDZIERNIK

Marc HODLER (87 lat, członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego od 1963 r i były szef Międzynarodowej Federacji Narciarskiej - FIS)

gazeta.pl

 
Projekt graficzny Positive Design Przemysław Półtorak.
Opieka Krzysztof Baryła.
Wszelkie prawa zastrzeżone 2007 r.